U Centru za rehabilitaciju Stančić – Dnevnom centru Vrbovec danas su djelatnici vrbovečke hitne medicinske službe održali vježbe i edukaciju za korisnike centra. U vježbi su sudjelovali odrasli korisnici centra kao i oni najmlađi. Naučili su osnove pružanja prve pomoći, način na koji postupiti u određenim situacijama koje mogu biti potencijalno opasne za njih, kako ih prevenirati, a oni najmlađi s posebnom su pažnjom i veseljem liječili svoje plišane igračke i to s pravom medicinskom opremom.
Prvostupnik sestrinstva, medicinski tehničar u vanbolničkoj hitnoj medicini Zavoda Zagrebačke županije Antonio Nikolić istaknuo je što se sve danas radilo i koji je bio cilj ove edukacije. – Danas smo u centru Stančić imali jednu vježbu gdje je cilj bio podučiti korisnike nekim osnovama pružanja prve pomoći, podići svijest o nekim svakodnevnim rizicima, opasnostima za njih u kojima bi se mogli naći te što treba učiniti u takvim situacijama, kao i kako se s njima nositi. Imali smo, između ostalog i vježbe gdje smo simulirali situacije, promjene tih situacija, a bile su prilagođene za korisnike, razumljive, kako bi se oni mogli snaći u njima – rekao je Nikolić.
Dodao je kako je prezadovoljan time kako je vježba prošla te naglasio da je njegov posao jedna humana struka, da je dobar osjećaj biti dio ovakvih vježbi kao i svakodnevno pomagati.
– Može se reći da često provodimo ovakve vježbe. Primjerice, imali smo nedavno Dane hitne, ali i često imamo javna izlaganja gdje se osvještava ljude o prvoj pomoći. Cilj je ljudima predočiti neke situacije jer u tim situacijama strah i panika je najveći neprijatelj. Sve su to situacije koje se mogu proći vrlo lako, ali je bitno da se zna što se radi i koji su postupci te sukladno tome naposlijetku pozvati hitnu pomoć na broj 194 ili nacionalni broj 112 – dodao je.
Edukacijski rehabilitator u Centru Stančić, podružnici Vrbovec Antonija Smajo smatra da je ovakav oblik edukacije i predavanja od velike koristi za odrasle korisnike u organiziranom stanovanju kao i za one najmlađe. – Važno je da znaju pravodobno reagirati na neke hitne situacije, kako postupati u tim situacijama te općenito je cilj da naši korisnici žive što ravnopravnije i u jednakosti s ostalim ljudima u zajednici. To podrazumijeva i odgovornosti, ali i znanje o tome kako postupati, u njihovom stambenom prostoru i primjerice na ulici. Dakle da mogu pomoći i drugim ljudima u svojoj lokalnoj zajednici – naglasila je Smajo.
Iako je nekoliko mališana danas bilo sramežljivo i trebalo malo vremena da se opuste, drugi su pak odmah krenuli s pružanjem prve pomoći svojim plišancima. Uz asistenciju djelatnika hitne svojim su medvjedićima stavljali gaze, čistili rane, davali injekcije i još štošta drugo.
– Što se tiče djece s teškoćama u razvoju, ona kao i djeca urednog razvoja imaju neki strah od doktora budući da povezuju doktore ili tehničare sa nekom nelagodom, postupcima koji nisu ugodni, a pogotovo djeca s teškoćama u razvoju koja od malena idu u bolnice na pretrage, preglede i slično. Stoga smatram ovakve vježbe i edukacije od velike koristi budući da kroz igru i kroz smijeh liječe nekog svog plišanca, omiljenu igračku te oni ulaze u ulogu doktora, osjećaju se bitno te pomažu svom plišancu. Na taj način onda i doktore doživljavaju manje strašnima – poručila je Smajo na kraju.