Udruga pčelara Vrbovec održala je svoju redovnu godišnju skupštinu. Udruga broji 119 članova, a čak je 11 novih, istaknula je predsjednica udruge Jasmina Lipić. – Prošla pčelarska godina za nas pčelare bila je šokantna, nakon dobrog proljeća taman kad je zabijelo bagrem došla je kiša i hladno vrijeme koje je potrajalo desetak dana i kad smo veći mislili da je bagremova paša propala došlo je toplo vrijeme, a hladnoća kao da je sačuvala pupove i krenulo je intenzivno medenje, ali i rojenje, pa ovisno kako je tko pripremio pčele tako smo i vrcali, ali možemo reći da je prinos bio od 15 do 20 kg meda po košnici. Paša lipe i kestena također je bila dobra, a dalo se sakupiti i livadnog meda, nismo trebali puno prihranjivati pčele na jesen, a budući da je proljeće na vratima i nije bilo velikih gubitaka pčelinjih zajednica pa možemo reći da je iza nas jedna dobra prosječna godina koja je nažalost smanjila otkupnu cijenu meda – rekla je Lipić.
U protekloj godini pčelari su sudjelovali na brojnim manifestacijama, a ove godine udruga slavi 40 godina postojanja što će obilježiti na 10. vrbovečkim danima meda koji će se održati zadnjeg vikenda u 9 mjesecu.
Skupštini su prisustvovali brojni gosti, između ostalog, zamjenik gradonačelnika Grada Vrbovca Marko Belošević, ispred Općine Gradec Valentina Banovac, ispred Saveza pčelarskih udruga Zagrebačke županije i Udruge Samobor i Sveta Nedelja kao i dopredsjednik u Hrvatskom pčelarskom savezu Željko Vukić, ispred Hrvatske udruge Pčelinjak Zagreb Dražen Jerman, ispred pčelarske udruge Maslačak iz Dugog Sela Tomislav Svetec, predstavnica Udruge pčelara zaprešičkog kraja Ban Josip Jelačić Milena Bernardić, predstavnik Pčelarske udruge Turopolje Velika Gorica Saša Rajčić i udruge Glog iz Rugvice Milan Jergović.
Prvo predavanje u 2024. godini za pčelare održano je u travnju s temom “Proljetni radovi u pčelarstvu”, a predavač je bio Darko Vukašinović, pčelar praktičar.
Svjetski dan pčela, koji se obilježava 20. svibnja, članovi udruge proslavili su u društvu djece u vrtićima u Vrbovcu, u Gradecu te u Farkaševcu. Pčelari su djecu učili o važnosti pčela jer bez njh nema plodova u našim voćnjacima, naučili su kako žive pčele u košnici, a vidjeli su uživo pelud, propolis i pčelinji otrov. Drugi dan obilježili su s djecom iz osnovnih škola uz radionicu pod nazivom „Pčelica“.
Tradicionalno druženje pčelara na pčelinjacima održano je 15. lipnja na pčelinjaku obitelji Lipić u Potočecu pored Gradeca. Tamo je ove godine otvorena Apiinhalacijska kućica u kojoj se inhalacijom meda, peluda, propolisa, matične mliječi tj. svih pčelinjih proizvoda iz košnice pomaže prvenstveno dišnim bolesnicima, ali i budući da zujanje pčela umuruje, pogodan je kod stresa, opušta i umiruje. Nakon razgledavanja apiterapijske kućice i pčelinjaka, organiziran je ručak. U rujnu su pčelari otputovali na jednodnevno edukativno putovanje u Sloveniju koje su započeli posjetom Postojnskoj jami, a nakon toga obišli su dva pčelara Top Bee certificiranog apiturizma.
Zadnji vikend u devetom mjesecu rezerviran je za Vrbovečke dane meda koji su po deveti put održani 27. i 28. rujna kroz edukativna predavanja za pčelare, radionice za djecu, kulturno umjetnički program i izložbeno-prodajni sajam.