17. travnja 2026. • Redakcija
Ravnateljica Srednje škole Vrbovec Dubravka Borko gostovala je u našem programu u sklopu emisije „Petkom u 16“. Istaknula je koje su novosti u srednjoj školi te najznačajnije aktivnosti koje su obilježile proteklo razdoblje. Na mjestu ravnateljice već je više od dvije godine, a kako se snašla na toj poziciji i što za nju znači biti ravnateljica podijelila je u razgovoru s nama.
– Ravnateljica sam od 1. rujna 2023. godine. Naslijedila sam gospođu Mirjanu Pušić. Smatram da sam se dobro snašla, iako bi o tome nekako realnije mogli suditi drugi, ali mogu reći da sam zadovoljna. Radim u dosta velikoj školi koja ima 522 učenika, obrazujemo učenike u pet različitih sektora strukovnog obrazovanja i naravno tu je još program opće gimnazije – rekla je Borko.

U Srednjoj školi Vrbovec 26 je razrednih odjela, a prema novoj reformi škola nudi i novi program. Riječ je o trogodišnjem strukovnom zanimanju monter strojarskih instalacija.
– Što se tiče mogućnosti koje nudimo u školi i sektorima obrazovanja, imamo u sektoru ekonomije i trgovine četverogodišnje zanimanje ekonomist, odnosno referent za poslovnu ekonomiju, i trogodišnje prodavač. Zatim imamo sektor ugostiteljstva i turizma. U sektoru ugostiteljstva i turizma nudimo mogućnost školovanja u zanimanjima kuhar i konobar u trajanju od tri godine. U sektoru strojarstva, brodogradnje i metalurgije, zanimanja automehatroničar te monter strojarskih instalacija. To je novo zanimanje koje je zamijenilo prema novoj reformi instalatere grijanja, klimatizacije i vodoinstalatere. Zatim imamo operatere za strojne obrade, to su bivši CNC operateri. Imamo iz sektora poljoprivrede, prehrane i veterine zanimanje mesar tri godine i imamo novi sektor elektrotehnike i računalstva i zanimanje u četverogodišnjem trajanju tehničar za mehatroniku – istaknula je Borko.

Od školske godine 2025./2026. u RH se provodi reforma strukovnog obrazovanja. Prema riječima ravnateljice spomenuta reforma se još naziva i modularnom reformom jer se nastava izvodi u modulima.
– Ukratko rečeno strukovni sadržaji više nisu podijeljeni u nastavne predmete nego u module. Jedan modul sadrži više skupova ishoda učenja i predviđeno je da nastavu unutar jednog modula provodi više nastavnika, a zaključna ocjena rezultat je postignutih rezultata unutar modula i nastavnici uključeni u modul donose je zajedno. Kao što sam napomenula uvedeno je dosta novih zanimanja i za sve programe obrazovanja u strukovnom obrazovanju koji se trenutno izvode u RH na snazi su novi kurikuli. Svjedoci smo brojnim promjenama od načina života, tehnologije kojom smo okruženi i naravno brzini odvijanja svih tih promjena tako da su promjene nužne i u sustavu obrazovanja. Načini rada i poučavanja od prije 20-30 godina prilično su promijenjeni i nužna je edukacija i prilagodba novim uvjetima rada za sve nas koji radimo u obrazovnom sustavu, a to je upravo ono što raznim sadržajima putem stručnih vijeća nastavnika, stručnih skupova na nivou županije i cijele RH, putem različitih online platformi, stručnih članaka, predavanja i dijeljenja primjera dobre prakse i činimo – pojasnila je Borko.

Protekle dvije godine obilježili su i brojni građevinski radovi u srednjoj školi. Promijenjen je pod na borilištu sportske dvorane, kompletno su obnovljeni sanitarni čvorovi i svlačionice u sportskoj dvorani, nabavljena su nova računala, uređaji i oprema za izvođenje nastave.
– Zagrebačka županija prepoznala je potrebe koje smo iskazali. To je bio prilično velik zahvat i veliko ulaganje jer je sve spomenuto datiralo još od gradnje i početka rada dvorane što znači 49 godina. Sad se možemo pohvaliti zaista lijepo uređenim prostorom. Naravno da ima još prostora i planova za promjene i obnovu, ali o tome ćemo kad planovi krenu u realizaciju. Svake godine naš osnivač, Zagrebačka županija, osigurava nam sredstva za kupnju potrebne opreme za izvođenje nastave u novootvorenom programu za zanimanje tehničar za mehatroniku. Do sada smo nabavili opremu za potrebe nastave u prvom i drugom razredu i trenutno se radi na kompletiranju popisa i prikupljanju ponuda za opremu koja je potrebna za izvođenje nastave u trećem razredu jer naša prva generacija tehničara za mehatroniku na jesen kreće u treći razred i do tada sve mora biti spremno. Osim opreme za novi program obrazovanja u navedenom razdoblju kupili smo oko 60 novih računala tako da smo i što se tiče informatičkih učionica dobro opremljeni. Osim računala i potrebnih uređaja kontinuirano obnavljamo opremu potrebnu za rad kuharskog i konobarskog praktikuma, strojarske radionice i ovisno o iskazanim potrebama naših nastavnika i mogućnostima nastojimo da specijalizirane učionice imaju opremu potrebnu za kvalitetno izvođenje nastave – naglasila je ravnateljica.

Govoreći o suradnji sa Zagrebačkom županijom spomenula je Regionalni centar kompetentnosti – Industrija 4.0 koji je organiziran kao jedinstveni centar, a ustrojen je na tri lokacije: Velika Gorica, Dugo Selo i Samobor.
– Na području Zagrebačke županije djeluje Regionalni centar kompetentnosti – Industrija 4.0. Predviđena je organizacija dijela nastave u RCK što srednje škole s područja Zagrebačke županije u suradnji s voditeljima iz RCK planiraju i realiziraju i time učenici imaju mogućnost upoznavanja s radom na suvremenoj opremi pri čemu se također osigurava da smo u tijeku s novostima i pratimo korak što je ključno za održavanje konkurentnosti i relevantnosti u današnjem brzo mijenjajućem okruženju. Moram naglasiti da što se tiče nastavnog kadra još uvijek stojimo odlično unatoč problemima s kojima je suočena većina škola u Hrvatskoj. Kod nas je 100% zastupljenost stručnog nastavnog kadra i svi zaposleni zadovoljavaju propisane uvjete što s obzirom na trenutno stanje ponude i potražnje nije baš jednostavno zadovoljiti – istaknula je.

Osim sa Zagrebačkom županijom Srednja škola Vrbovec ima dobru suradnju i sa lokalnom zajednicom. Između ostalog, ta je suradnja vidljiva i kroz djelovanje školskih zadruga, klubova, volontera… U školi djeluje Učenička zadruga VIDA, Klub mladih KreAktiva, Volonterski klub MAR te Školsko sportsko društvo SOKOL. Borko ističe kako se učenici rado uključuju u sve aktivnosti koje se organiziraju.
– Učenička zadruga Vida redovito sudjeluje u svim aktivnostima vezanim uz školu. Svake godine izrađuju prigodne proizvode koji se tijekom adventa i u vremenu prije Uskrsa prodaju u gradu i u školi. Prikupljena sredstva koriste se za kupnju materijala i potrepština za rad Zadruge. Učenici se rado uključuju u aktivnosti i žele dati svoj doprinos. Zadruga sudjeluje na božićnim i uskrsnim sajmovima u organizaciji Zagrebačke županije kao i na smotrama učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Prošle godine UZ Vida se na 37. smotri učeničkih zadruga predstavila Kulom Petra Zrinskog u mirisnoj formi. Radi se o prirodnom sapunu s piling efektom i dobili smo priznanje za najproizvod, a istraživački radovi kojima su se zadrugari tijekom proteklih godina predstavljali dobili su visoke ocjene i pozicionirani su među 3 najbolja rada. Zadrugari su aktivno uključeni u manifestaciju Kaj su jeli naši stari, u međunarodnu suradnju učeničkih zadruga, sudjelujemo u čišćenju okoliša, organizirane su razne radionice koje vode naši zadrugari i sudjelujemo u ljetnoj školi učeničkog zadrugarstva – ispričala je Borko.

- Što se tiče suradnje sa lokalnom zajednicom spomenut ću Gradsko društvo Crvenog križa, Pučko otvoreno učilište Vrbovec, Narodnu knjižnicu, Šumariju, Komunalac, Turističku zajednicu i naravno Grad Vrbovec koji se uvijek spremno uključi u bilo kakve akcije. Posljednje što mogu istaknuti je donacija Grada Vrbovca dviju šivačih mašina za potrebe naše školske zadruge. Tako se sada naši zadrugari mogu okušati i na tom polju. Kroz nastavu i kroz različite aktivnosti mi provodimo i građanski odgoj. Budimo svijest učenika da su dio zajednice, da uvijek postoji mogućnost da svojim doprinosom naprave nešto što će biti na korist svima – dodala je.
Također, škola je aktivna u provođenju Erasmus projekata u području općeg i strukovnog obrazovanja.
– Sada su nam na mobilnosti u Španjolskoj, u Valenciji bili učenici i nastavnici na stručnom usavršavanju. Mi smo bili domaćini učenicima i nastavnicima iz Poljske, Italije, Španjolske i Rumunjske koji su u sklopu Erasmus projekata bili u našoj školi. Smatram da je takav vid učenja kroz putovanje i kroz stjecanja novih iskustava i poznanstava s vršnjacima i kolegama iz drugih zemalja vrlo vrijedan i mi kontinuirano radimo na tome da takvih projekata bude što više. Naravno osim ovih međunarodnih mi imamo i puno školskih projekata u kojima učenici rado sudjeluju. Organiziramo puno terenskih nastava kroz koje učenici imaju prilike vidjeti u stvarnosti ono čemu su u školi učili, tako da smatram da je to isto tako jedan vrijedan projekat – rekla je.

Učenici Srednje škole Vrbovec aktivno sudjeluju na natjecanjima gdje postižu izvrsne rezultate, a maturanti su izuzetno uspješni na upisima na fakultete. Prema nedavno objavljenim podacima eRudnika Ministarstva znanosti i obrazovanja vrbovečki maturanti nalaze se u vrhu tablice po najbolje napisanim završnim ispitima mature. Ravnateljica ističe kako su ponosni na ovakve rezultate te dodaje kako svaki učenik koji se želi dodatno educirati ima priliku za to. Nastavnici s učenicima kroz dodatnu i fakultativnu nastavu rade i izvan propisanih kurikula.
Prilikom upisa u Srednju školu Vrbovec zadnjih nekoliko godina naglasak je na strukovnim zanimanjima, istaknula je Borko.
– Zadnjih par godina nekako je naglasak na struci i često nam strukovna zanimanja budu popunjena u prvom upisnom krugu, eventualno se onda oslobodi mjesto ili dva zbog nekakvih drugih razloga. Jedino što nam je možda zadnjih par godina nešto slabiji interes to je za program opće gimnazije, ali to su nekako i očekivani rezultati upisa. Kada gledate podatke iz ranije spomenutog eRudnika vidi se da je onaj dolazni „bazen“ učenika, kako mi kažemo, iz osnovnih škola koje gravitiraju u našu školu manji jer svi znamo da je dosta učenika koji bi možda sada bili tu u nekim drugim zemljama jer su se roditelji odselili i tako dalje. Eto, uglavnom zadovoljni smo sa prošlogodišnjim upisima, nadamo se samo da će ove godine biti možda malo više upisanih u program opće gimnazije – rekla je.

Na kraju razgovora pozvala je učenike, roditelje i sve zainteresirane građane da se pridruže obilježavanju Dana otvorenih vrata u Srednjoj školi Vrbovec.
– Svake godine 30. travnja Srednja škola Vrbovec obilježava Dan otvorenih vrata i Dan škole. Na taj način obilježavamo svoj rad, prezentiramo se i ovim putem pozivam sve osmaše, njihove roditelje, građane Vrbovca i okolice da toga dana dođu u Srednju školu Vrbovec da vide što radimo, da se upoznaju sa programima koje nudimo i mogućnostima upisa u Srednju školu Vrbovec i naravno pozivam osmaše i njihove roditelje da se pri odabiru kod upisa u novu školsku godinu odluče za Srednju školu Vrbovec – poručila je.
– U školi nastojimo osigurati ugodno radno okruženje za učenike i sve zaposlene. Važno je da učenici dobiju sve ono zbog čega su upisali našu školu, a to su prije svega znanja i vještine potrebne za kvalitetno obavljanje poslova u zanimanjima za koje se školuju, kvalitetno znanje za nastavak školovanja, odgojnu komponentu na kojoj svakodnevno radimo i naravno osjećaj sigurnosti što uz sve navedeno opravdava povjerenje koje su nam roditelji i učenici ukazali upisom u Srednju školu Vrbovec – zaključila je Borko.
Razgovor s ravnateljicom Srednje škole Vrbovec Dubravkom Borko možete poslušati u našem programu ovog petka, 13. ožujka od 16 sati na 94.5 MHz.









