Rakovec kroji ljestvicu 1. ŽNL Istok

0

18. KOLO 1. ŽNL ISTOK, PRVENSTVO 2023./24.

U 18. kolu najveću pozornost je izazvao derbi između Rakovca i Dubrave. Iako je Dubrava imala u dva navrata rezultatsku prednost, Rakovec je na kraju osvojio sva tri boda. Utakmica između Lonje i Slobode je prekinuta zbog premalog broja gostujućih igrača na terenu. Ban Jelačić nastavlja u trijumfalnom stilu pa je pao i Gaj. Trener Anthony Antun Pavlović je uzdigao Graničar koji je pobijedio favoriziranu Milku Trninu koja je porazom izgubila korak u borbi za naslov. Mladost minimalno svladala Croatiju. Slobodni su bili Farkaš i Zvekovac.

Utakmica između Rakovca i Dubrave je opravdala epitet derbija kako po kvalitetnoj igri, prekrasnim zgodicima, ali i po izvrsnim vratarskim obranama te po korektnom navijanju i sportskom ozračju oko 250 gledatelja koje već dugo nije doživljeno u Rakovcu. Derbi je imao veliki značaj za obje momčadi jer se između ostaloga radilo i o međusobnom klupskom prestižu. Dubravci su borbenije i spremnije ušli u utakmicu dok su Rakovčani bili mlaki, mlitavi i tromi. Gosti su bolju igru okrunili pogotkom već na početku utakmice u 6. minuti. Darijo Banović je dodao loptu Kovačku koji se oslobodio svojeg čuvara i potom s 14 m pogodio neobranjivo u desni donji kut. Guja se u 10. minuti izborio za udarac i 12 m snažno opalio, a Pratljačić čudesno obranio udarac. U prvih pola sata Dubrava je dominirala i imala pritisak dok su domaćini bili u podređenom položaju. No, Rakovec je izjednačio u 30. minuti nakon prve ozbiljne i vrlo lijepe akcije. Colarić je iznio loptu i pronašao Čerkeza koji je asistirao Krvariću koji 12 m odmjerenim i preciznim udarcem pogađa u desni donji kut. Pritisak gostiju se isplatio u 44. minuti jer je Baček u svom kaznenom prostoru srušio Guju i sudac Sučić je pokazao na bijelu točku. Upravo je i Guja izveo kazneni udarac kojem je Pratljačić pročitao šut koji je bio izrazito snažan i precizan pa ga nije uspio obraniti.

Rakovec je u nastavku pribrao svoje redove pa je drugo poluvrijeme proteklo u ravnopravnoj igri. U 63. minuti Colarić je s 15 m iz okreta pogodio u gornji lijevi kut za izjednačenje rezultata. Ubrzo potom tri minute kasnije Rakovec je preokrenuo rezultat. Grgoić je primio loptu na 20-tak m i potom s ruba kaznenog prostora pogodio u desni donji kut. U 82. minuti Matejak je izveo slobodni udarac s 20 m, kojeg je Pratljačić krajnjim naporom obranio, odbijenu loptu je silovito s 16 m pucao Kotoraš koju je opet Pratljačić bravurozno skrenuo u korner. Rakovec je u finišu utakmice uspio sačuvati minimalno vodstvo protiv Dubrave i na kraju zasluženo pobijedio 3:2. Doduše, mogla je utakmica otići i na stranu Dubrave da je realizirala svoje šanse, ali ih je u tome spriječio domaći vratar Manuel Pratljačić, koji je svojim sjajnim obranama ponio epitet igrača utakmice. Rakovec se ovom pobjedom popeo na treće mjesto ljestvice 1. ŽNL Istok.

Utakmica između Lonje i Slobode bila je prekinuta kod rezultata 4:0. U povodu prekida je delegat utakmice Dubravko Horvat iz Novoselca u izvješću o utakmici konstatirao: Gosti nastupaju sa sedam igrača. Gostujući golman povrijedio se u 11. min utakmice i utakmica je prekinuta. Strijelci za Lonju bili su: Matija Puhin 2, Toni Aljinović i Ivan Fluka.

Ban Jelačić je vrlo dobro startao u proljetnom dijelu. Jedina im je crna mrlja neočekivani poraz protiv Farkaša. Pobjedničku seriju je Ban Jelačić nastavio i u srazu s Gajem. Domaćin je odlično otvorio utakmicu koji je poveo u 7. minuti kada Antonio Boroša zabija glavom nakon ubačaja Gorana Trošića. Do kraja poluvremena domaćin je stvorio par izglednih prilika za postizanje pogotka, a Gaj je bio najbliže golu nakon udarca Medverca s 30-ak m. U  nastavku je Boroša u 50. minuti iz kaznenog udarca postigao pogodak i domaćinu trasirao put prema trijumfu, a sebi epitet igrača utakmice. Mogao je domaćin postići i veću pobjedu, ali svoje šanse nisu iskoristili Boroša i Josip Ćosić jer je njihove udarce obranio Tihomir Kosovec. Zaslužena pobjeda Bana Jelačića protiv Gaja 2:0 koji je sada preuzeo 5. mjesto.

Trener Anthony Antun Pavlović je napravio pozitivni šok i u dvije utakmice kako vodi Graničar osvojio 6 bodova. Graničar je pobijedio favoriziranu Milku Trnina rezultatom 2:0 i tako najavio ozbiljnu borbu za plasman koji vodi iduće sezone u 1. ŽNL. Jesu li nogometaši iz Tučenika zakasnili u toj borbi pokazat će vrijeme, ali još uvijek ima dosta kola do kraja prvenstva da ostvare svoje ambicije. Domaćin je poveo u 44. minuti, a strijelac je bio Matija Lepčić, dok je Alen Malčić u 88. minuti s bijele točke potvrdio domaću pobjedu.

Trener Graničara Anthony Antun Pavlović je nakon utakmice dao izjavu. – Bila je to utakmica u kojoj smo mi od samog početka kao domaćini zagospodarili našim terenom preuzeli igru i pokazali gostima da smo odlučni u namjeri u osvajanju sva tri boda. Imali smo i posjed lopte i stvarali smo prilike od kojih je jednu takvu i iskoristio kapetan Matija Lepčić koji je ujedno bio i motor ekipe. U drugom poluvremenu smo držali isti ritam i dobroj ekipi Milke Trnina nismo dozvolili da nam ozbiljnije zaprijete. Uz nekoliko dobrih prilika uspjeli smo u završnici utakmice potvrditi zasluženu pobjedu iz kaznenog udarca kojeg je sigurno realizirao Alen Malčić. Pohvalio bih sve igrače koji su se držali dogovora što je i pridonijelo da pobjedu ostvarimo kao ekipa – rekao je Pavlović.

U Obedišću je domaća Mladost pobijedila Croatiju 2:1. Domaćin je poveo u 37. minuti, a gostujuću mrežu je zatresao Tomislav Miloš. Gosti iz Nove Kapele su izjednačili preko Antonija Vodopije u 76. minuti. Za domaće slavlje pobrinuo se Nikola Kovačić u 82. minuti koji je postigao pobjedonosni zgoditak.

Poredak: 1.Dubrava 38, 2. Lonja 37, 3. Rakovec 33, 4. Milka Trnina 32, 5. Ban Jelačić 29, 6. Gaj 27, 7. Graničar 20, 8. Zvekovac16, 9. Croatia 13, 10. Sloboda 8, 11. Mladost 6, 12. Farkaš 3.

18 Kovačević Antonio (1 KU) (NK Zvekovac)

17 Dumbović Matej (NK Milka Trnina) i Fešta Ivan (3 KU) (NK Milka Trnina)