Otvorenje izložbe slika na svili “Kretanja snova” autorice Milke Prodanić održano je sinoć u Maloj galeriji Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec. Posjetitelji izložbe mogli su vidjeti brojne slike u tehnici slikanja na svili, u izuzetnoj kolorističkoj ekspresivnosti. Autorica u slikama na svili, sadržajno razvija četiri tematska ciklusa: apstrakcije, mrtvu prirodu, krajolike, snoviđenja. Oslikavanje svile je drevna, složena i teška tehnika, kojom se povjesničarka umjetnosti i profesorica Milka Prodanić bavi preko tri desetljeća, izlažući na brojnim samostalnim i skupnim izložbama.
Na početku otvorenja izložbe prigodnim se riječima obratila ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec Sanja Prijatelj, a izložbu je otvorio zamjenik gradonačelnika Grada Vrbovca Marko Belošević. Večer su glazbenim točkama upotpunili Marko Antolković i Nikolina Horvatinović-Antolković. Izložba se može pogledati do 19. listopada 2023. godine.
– Proces stvaranja svile obilježen je dugotrajnošću. Od oplođenih jajašaca dudovog svilca, do stvaranja čahure, izvlačenja niti, biranja pogodne pređe pa najzad do tkanja svile. Čitav ovaj proces rezultira sjajnim i mekanim tkaninama ugodnim oku, još ugodnijima na dodir. Stoga se ovaj materijal, stvaran drevnom tehnikom, pokazao podatan za daljnje stvaralaštvo-slikanje na svili. Slikanje na svili predstavlja proces koji je obilježen jednakom pažnjom. Svaki potez kistom pomno je promišljen, budući da je svila iznimno osjetljiva, stvorena dugotrajnom sinergijom prirode i ljudi, pa pri slikanju autor ne smije pogriješiti. Svila zahtijeva krajnju posvećenost postupku. Njezina dragocjenost utjelovljena je upravo u načinu na koji se vrijednu tkaninu obrađuje. Predanim i pravilnim slikanjem na svili, ona postaje još vredniji objekt koji nadograđuje priču o povezanosti prirode i kreativnog ljudskog potencijala, umjetnosti i zanatstva – naglašava Maja Flajsig u katalogu izložbe.
– Prirodu svile, njezin specifičan način postojanja i potencijal za kreativno stvaralaštvo ponajbolje poznaje Milka Prodanić, umjetnica koja više od dva desetljeća stvara na svili. Koristeći gutta tehniku i tehniku akvarela, Milka Prodanić vješto se kreće podatnim nitima svile i stvara kompozicije nalik snovima. Slike Milke Prodanić ponekad su apstraktne, ponekad figurativne i pejzažne, ali uvijek obavijene velom lakoće i nježnosti – dodaje Flajsig.
Inače, Milka Prodanić rođena je 1951. godine u Velikoj Bršljanici kod Garešnice, diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu povijest i povijest umjetnosti. Radila je kao profesorica povijesti umjetnosti i povijesti na Općoj gimnaziji u Garešnici, gdje je bila i ravnateljica, a sada je u mirovini. Slikarstvom se bavi od mladosti, a u Beču upoznaje tehniku slikanja na svili i time je odredila svoj stvaralački put i izraz. Pored slikarstva, svoj interes iskazuje i u domeni primijenjene umjetnosti te je članica Hrvatskog likovnog društva u Zagrebu. Izlagala je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama. Tijekom tri desetljeća stvaranja, istraživanja tehnologije i izlaganja, obogatila je umjetnički izraz te danas suvereno vlada tehnikom slikanja na svili koju je usavršila stvorivši vlastiti stil.