Otvoren Centar za pružanje socijalnih usluga u zajednici

0
Komunalac add

Danas je u Vrbovcu održana svečana završna konferencija povodom izgradnje Centra za pružanje socijalnih usluga u zajednici Gradskog društva Crvenog križa Vrbovec u prostorijama novoizgrađenog Centra u Ulici poginulih branitelja. Novoizgrađeni Centar omogućuje stvaranje uvjeta za prevenciju i odgađanje institucionalnog zbrinjavanja osoba starije životne dobi i osoba s invaliditetom na području grada Vrbovca i okolnih općina Dubrave, Gradeca, Rakovca, Farkaševca i Preseke, a ukupna vrijednost projekta je oko 17,5 milijuna kuna.

Gotovo 15 milijuna kuna osigurano je iz Europskog fonda za regionalni razvoj, dok su Grad Vrbovec i Zagrebačka županija kao partneri u projektu pomogli svaki s milijun kuna te je Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec, koje je i prijavitelj ovog projekta, sudjelovalo s 598 tisuća kuna.

Svečanoj završnoj konferenciji nazočili su zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović, gradonačelnik Grada Vrbovca Denis Kralj, predsjednik vrbovečkog Crvenog križa Mato Jelić, predsjednik Hrvatskog Crvenog križa Robert Markt, ispred Ministarstva rada, obitelji i socijalne politike Romana Patača, pomoćnica ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Nikolina Tkalčec, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Vrbovec Irena Martak, načelnici okolnih općina i brojni drugi gosti.

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Vrbovec Jelena Mucko naglasila je da je novi prostor od iznimne važnosti. – Ovaj prostor za nas znači jako puno, zato što mi prije ove zgrade nismo imali svoj vlastiti prostor i nismo imali gdje provoditi aktivnosti, a s obzirom da imamo puno prijavljenih i odobrenih EU projekata od iznimne nam je važnosti da imamo vlastiti prostor. Prostor je namijenjen za pružanje socijalnih usluga u zajednici za osobe starije životne dobi. Dakle mi ovdje imamo prostor za dnevni boravak, za različite aktivnosti, imamo kulinarsku radionicu, tekstilnu radionicu, keramičarsku, drvodjelsku, frizersku. Imamo čitav niz događanja u zgradi, tako da ljudi već rado dolaze družiti se kod nas. Smatram da smo napravili jedan jako dobar potez jer svakog dana imamo nove korisnike i nove zainteresirane osobe za druženje kod nas. Pored toga imamo i prostor namijenjen za socijalne usluge, za pomoć u kući, kuhinju za pripremanje obroka za dostavu, praonicu rublja, opremu za održavanje okoliša. Pored toga imamo dvije stambene zajednice u kojima želimo pokazati kakv oblik skrbi o starijim osobama vidimo u doglednoj budućnosti – istaknula je Mucko.

Ova zgrada mnogo znači za naš grad. Zgrada je impresivna, promijenila je i samu vizuru grada, ali bit će i na usluzi svim našim građanima, posebno osobama starije dobi. Čestitam svim ljudima iz Crvenog križa koji stoje iza ovog projekta. Možemo se pohvaliti da je ovo jedna od tri zgrade socijalne namjene koje ćemo dobiti u sljedeće dvije godine u Vrbovcu. Osim ove zgrade Crvenog križa, tu je i zgrada Centra Stančić te se gradi novi Centar za socijalnu skrb. Navedena tri projekta vode tri žene i stvarno smo ponosni na njih. Zahvalni smo i Zagrebačkoj županiji koja je kao i Grad Vrbovec financijski uskočila u gradnju ove zgrade. Naime došlo je do nesrazmjera između dobivenih sredstava i zbog povećanja cijena rada na tržištu, nedostajalo je otprilike dva milijuna kuna da bi se ovaj projekt završio. Stoga su Županija i Grad Vrbovec uskočili svaki s milijun kuna kako bismo pomogli da se ovaj projekt završi – naglasio je gradonačelnik Grada Vrbovca Denis Kralj.

Zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović istaknuo je kako Zagrebačka županija vrlo dobro poznaje problematiku ljudi starije životne dobi te su se stoga odmah odazvali i financijski pomogli da se ovaj projekt realizira. – Svjesni smo koliko je teško doći do adekvatne njege i pomoći i upravo iz tog razloga nismo ni sekunde dvojili kada nam se Gradsko društvo Crvenog križa u Vrbovcu obratilo s molbom da kao partneri i financijski pomognemo ovaj hvalevrijedan projekt. Kao što je to velika stvar za Grad Vrbovec, isto je tako velika stvar i za Zagrebačku županiju. Stoga pohvaljujem Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec i Grad Vrbovec jer ovo je jedan prvi takav centar u Zagrebačkoj županiji i smatram da će sada iza toga slijediti još neki. Zagrebačka županija općenito kroz razne institucije vodi brigu o svojim umirovljenicima. Morat ćemo nalaziti još novih puteva kako otvarati ovakve institucije i objekte jer će oni sigurno biti potrebni – poručio je Tomljenović.

Prisutnima se obratio i predsjednik vrbovečkog Crvenog križa Mato Jelić. – Danas je zaista povijesni dan, ne samo za Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec, nego i za naš grad Vrbovec. Hvala svima koji su pomogli u financiranju projekta. Presretni smo i ponosni što je naše Gradsko društvo Crvenog križa jedno od boljih u državi. Ovaj je projekt životno djelo ravnateljice Jelene Mucko koja je bila inicijator projekta. Zahvaljujem svima, i izvođačima, nadzoru, zaposlenicima Crvenog križa, volonterima, NK Banovu, Vrbovečkoj udruzi mladih, Limenoj glazbi Vrbovec. Mislim da ćemo u budućnosti moći ovdje napraviti mnogo projekata i aktivnosti za naše umirovljenike – rekao je Jelić.

Inače, Centar pruža usluge pomoći u kući i pripreme gotovih obroka za 70 korisnika grada Vrbovca i okolnih općina, pružanje usluge boravka za 40 starijih i nemoćnih osoba te dvije dvokrevetne stambene jedinice za organizirano stanovanje 4 deinstitucionalizirana korisnika. Također, nabavljeno je i vozilo za pružanje usluge prijevoza za 40 korisnika Centra i dostavu gotovih obroka za 70 korisnika.

 

 

Komentiraj

Molimo Vas da unesete svoj komentar
Molimo Vas da ovdje unesete svoje ime