Lonja srušila Vatrogasac i ustoličila Kloštar na prvom mjestu

0

7. KOLO, 1. ŽNL ISTOK, PRVENSTVO 2022./23.

Nakon 7. odigranog kola došlo je do promjene na čelu tablice u kojem je postignuto svega 14 pogodaka. Naime, Lonja je srušila do tada vodeći Vatrogasac, a Kloštar je pobjedom protiv Brcka zasjeo na prvo mjesto. Ban Jelačić je ostvario prvu jesensku pobjedu protiv Dinama Hidrela. Rakovec slavio pobjedu protiv solidne i kvalitetne ekipe Milka Trnina. Gaj i Posavec su odigrali neriješeno. Buna je zaustavila pobjedničku seriju Dubrave i osvojila sva tri boda na domaćem terenu. Ostrna i dalje bez osvojenog boda nakon novog domaćeg poraza protiv Turopolja. Prvoplasirani Kloštar od petoplasirane Bune ima samo tri boda prednosti, što samo dokazuje, koliko je zanimljiva i neizvjesna jesenska dionica ovog prvenstva u 1. ŽNL Istok.

Derbi između Lonje i Vatrogasca imao je veliki značaj i naboj za obje momčadi. Lonji je bila nužno potrebna pobjeda da ostane u gornjem dijelu tablice i da prihvati priključak vodećim momčadima lige. Gostima iz Kobilića samo pobjeda znači ostanak na liderskoj poziciji. Prvo poluvrijeme odigrano je u mirnijem tonu igre u kojoj su obje momčadi kroz kombinatoriku tražile ostvarivanje prednosti. Lonja je povela u 28. minuti preko Ivana Markovića. U drugom poluvremenu igra se zaoštrila s puno duela, prekršaja, igračkih tenzija i pogrešaka u pas igri. Sudac Antonio Kožarec je imao nadoknadu vremena 5 minuta u drugom poluvremenu koje su dodatno dramatično i neizvjesno djelovale kako na obje momčadi tako i na njihove navijače. Na kraju je Lonja odoljela svim gostujućim napadima i zasluženo protiv Vatrogasca ostvarila minimalnu pobjedu 1:0. Sudac Kožarec je dodijelio 7 opomena i to domaćim nogometašima 5 žutih kartona, a gostujućim igračima samo 2 opomene.

Živo je započela utakmica između Rakovca i Milke Trnine jer su se izmjenjivali napadi jedne i druge momčadi. Veliku prigodu za domaćina u 3. minuti nije u pogodak pretvorio Valentino Bartol jer je njegov udarac iz blizine Dejan Moguljak obranio. U 8. minuti velika šansa za goste jer je Alen Kanceljak probio po desnom boku i dodao Ivankoviću kojem je udarac s 5 m blokirao Dominik Baček. Domaći kapetan Ivica Grgoić je u 21. minuti iz slobodnog udarca 20 m pogodio desnu vratnicu. Domaćin je na startu drugog poluvremena poveo u 46. minuti. Bojan Čerkez je izbacio Grgoića koji je s 10 m preciznim udarcem pogodio u desni donji kut. Poslije vodstva domaćin je stao dok su gosti preuzeli igru. Plod takve igre bilo je izjednačenje rezultata u 57. minuti. Goran Jurić je izveo korner s desne strane, a Nikola Mihaljević je iz blizine pogodio domaću mrežu. U 62. minuti Goran Jurić je dodao loptu Ivanu Fešti kojem su udarac iz blizine blokirali domaći igrači. Ivan Podgorski nije iskoristio veliku prigodu u 64. minuti jer je njegov šut s 10-tak m završio pored desne vratnice. U jeku bolje gostujuće igre Rakovec je ponovo poveo u 67. minuti. Fran Baček je ubacio loptu s desne strane koju je prihvatio Manuel Pratljačić i iskosa s lijeve strane s 11 m pogodio u lijevi donju kut. Gosti se ne predaju koji su opet stvorili izglednu priliku u 74. minuti. Kanceljak je vratio povratnu loptu s desne strane koju je s 10-tak m loše zahvatio Karlo Majsec pa je Mijo Jurić uspio obraniti udarac. Ubrzo je uslijedila kazna za gostujući promašaj u 79. minuti. Čerkez se izborio za loptu i potom s 14 m neobranjivo pogodio u lijevi donji kut. Rakovec je na kraju slavio zasluženu pobjedu protiv solidne i kvalitetne ekipe Milke Trnina 3:1.

Konačno je i Ban Jelačić prekinuo crnu seriju i protiv gostiju iz Novog Čiče zabilježio prvu jesensku pobjedu. Bio je domaćin bolji tijekom cijele utakmice i stvorio šanse koje nije iskoristio. No, za svoje promašaje Ban Jelačić ovaj puta nije bio kažnjen jer je Domagoj Škrinjar za domaćina postigao pobjedonosni zgoditak u 63. minuti. Na kraju u dramatičnoj završnici Ban Jelačić je uspio sačuvati minimalno vodstvo 1:0 protiv Dinama Hidrela i osvojiti sva tri boda.

Gostujući Posavec je šokirao igrače Gaja odmah na početku utakmice koji je već do 12. minute imao vodstvo od 2:0. Najprije je Ivan Vranek postigao vodeći zgoditak za Posavec u 2. minuti utakmice. Deset minuta kasnije, Igor Bencek je po drugi puta zatresao domaću mrežu. Gaj se vraća u utakmicu u 14. minuti jer je Josip Gomerčić realizirao prvi kazneni udarac. Domaćin je izjednačio rezultat u 68. minuti jer je Josip Gomerčić i drugi puta postigao zgoditak s bijele točke. Na kraju je jedna borbena i žustra utakmica između Gaja i Posavca završila 2:2 i podjelom bodova. No, Gaj je uz Ostrnu i dalje jedina momčad koja još u jesenskom dijelu nije osjetila slast pobjede.

Nogometaši Dubrave su nakon serije od 5 pobjeda doživjeli drugi poraz ove sezone u Maloj Buni. Odlučujući pogodak u ranoj fazi utakmice postigao je Antonio Mrkonjić u 13. minuti. Buna je ostala s 10 igrača u 75. minuti jer je Josip Zlodi dobio drugi žuti karton zbog čega je napustio teren za igru. Međutim, Dubrava nije iskoristila tu igračku prednost pa je u trećem domaćem susretu Buna zasluženo došla do pobjede 1:0. Buna je trenutno petoplasirani sastav lige, dok je Dubrava unatoč porazu sačuvala drugo mjesto.

Ostali rezultati: Ostrna – Turopolje 0:2 i Kloštar – Brcko 1:0.

Poredak: 1. Kloštar 17, 2. Vatrogasac 16, 3. Dubrava 15, 4. Turopolje 14, 5. Buna 14, 6.Lonja 12, 7. Rakovec 11, 8. Brcko 9, 9. Dinamo Hidrel 9, 10. Milka Trnina 8, 11. Posavec 7, 12.Ban Jelačić 4, 13. Gaj 2, 14. Ostrna 0.