13. ožujka 2026. • Redakcija
Tajnica Športsko-ribolovnog društva Štuka iz Poljanskog Luga Danijela Krčmar Gregorin zaljubljenica je u sportski ribolov i prirodu. Aktivna je natjecateljica u sportskom ribolovu na slatkovodnim vodama. Razgovarali smo o njezinoj strasti prema sportskom ribolovu, aktivnostima društva i ljepotama jezera Poljanskog Luga.
Kada ste se počeli ozbiljno baviti sportskim ribolovom?
Ljubav prema sportskom ribolovu započela je davne 2005. godine i to sasvim slučajno. Naime hitno je trebala zamjena jedne članice za žensku ekipu u ŠRD Šaran Križ (to je moj prvi klub za koji sam se natjecala) i tako sam ja spletom različitih okolnosti uletjela u taj sport i od tada pa evo do danas bavim se sportskim ribolovom, odnosno natjecanjima. Iako nisam imala ni svoj ribolovni pribor, nisam znala ni udicu zavezati, a o prvom natjecanju bolje da ni ne govorim. Nisam znali ni što ni kako, samo u teoriji, ali nikakve prakse, ali sam znala da je to nešto čime se želim u budućnosti baviti. Nakon odrađenog prvog natjecanja, probudio se natjecateljski duh u meni, i malo po malo sam učila kako samostalno zavezati udicu, kako napraviti „cajge“, polako sam počela dio po dio kupovati natjecateljski pribor, i eto još uvijek sam u natjecanju. Iako sam imala malu pauzu, ljubav prema ovom divnom sportu još uvijek traje.

Otkada ste članica ŠRD Štuka?
Od 2007. godine sam članica u ŠRD Štuka iz Poljanskog Luga. S obzirom da u ŠRD Štuka nije bilo ženskih natjecatelja, a ekipa u kojoj sam lovila dobila je podmladak u želji da se ženski ribolov omasovi i da na natjecanjima bude što više ekipa, odlučili smo napraviti žensku ekipu u čijem početnom sastavu smo lovile Marija Remenarić, Sunčica Dubravec i ja.
Molim Vas navedite seniorke koje se natječu za ŠRD Štuka?
Trenutni ženski sastav s kojim lovim je najbolji na svijetu, a čine ga Renata Ivezić, Slavica Futivić i Mirjana Jakunić te naši kapetani Darko Badenić i Anđelko Jakunić.

Pored županijskih i nacionalnih natjecanja imate iskustva i u međunarodnim vodama. Molim Vas navedite gdje ste bili sve na međunarodnim natjecanjima.
Ženska ekipa ŠRD Štuka lovi I. ligu seniorki na HŠRS natjecanjima te lovi županijsku ligu sa seniorima. Svake godine sudjelujemo na završnici KUP-a HŠRS na koji se kvalificiramo kroz prvenstvo županije pa zonu. Osim natjecanja na razini Zagrebačke županije i HŠRS-a, sudjelovale smo na RAJP-u 2018. godine – Kup Jadransko podunavskih zemalja u Prnjavoru u Bosni i Hercegovini, gdje smo zauzele odlično 2. mjesto. Naša natjecateljica Renata Ivezić bila je članica hrvatske reprezentacije u lovu ribe udicom na plovak. Redovito se odazivamo na prijateljska kup natjecanja društvenog i humanitarnog karaktera.
Uz natjecateljske obveze obavljate i tajničke poslove. Molim Vas predstavite članove i ekipe ŠRD-a Štuka koji se natječu na službenim natjecanjima.
Ekipe i pojedinci ŠRD Štuka natječu se na različitim nivoima i kategorijama natjecanja pa evo nekih: 1. ekipa seniora natječe se u III. ligi HŠRS, a članovi su: Marijo Sabolić, Kruno Katulić, Anđelko Jakunić i Dubravko Ruklin. Kao što sam ranije navela, seniorke se natječe u I. ligi HŠRS u sastavu: Mirjana Jakunić, Slavica Futivić, Renata Ivezić i Danijela Krčmar Gregorin, a kapetani su Darko Badenić i Anđelko Jakunić. Prva šaranska ekipa koja lovi I. šaransku HŠRS LIGU sastavljena je od Dubravka Gregorina, Tomislava Horvata, Ivana Rohlika i Ivora Ilečića.

Imamo dvije ekipe seniora u Županijskoj ligi, te dva pojedinca koji se natječu u Županijskoj ligi seniorki i veterana. Seniorsku ekipu I čine: Dragutin Mutak, Zoran Vrišćak, Tihomir Totović i Mato Tečić dok žensku seniorsku ekipu II čine: Renata Ivezić, Mirjana Jakunić, Slavica Futivić i Danijela Krčmar Gregorin. ŠRD „Štuka“ Poljanski Lug je po pitanju natjecanja i natjecatelja vrlo aktivna, ono što nas posebno veseli je to da smo u 2025. godini započeli natjecanja za mlade pod nazivom Vrbovečka kadetska liga u suradnji s našim prijateljima iz ŠRD Amur iz Vrbovca i ŠRU Črnec iz Gradeca. Ove godine smo registrirali 15 natjecatelja u kadetskoj kategoriji i to prilično veliki porast djece, što nas uistinu veseli.
Uz natjecateljski dio ŠRD Štuka organizira i provodi razne radne akcije. Na koji način društvo doprinosi jačanju ekološke svijesti o očuvanju bioraznolikosti vrbovečkog kraja.
Radnim akcijama se uređuju, održavaju i poribljavaju jezera kojim gospodari ŠRD Štuka iz Poljanskog Luga. Pod uređenjem se podrazumijeva i održavanje drveća koje okružuje jezera, odnosno uklanjanje starih i trulih drveća i sadnja novih kako bi nam i dalje jezera okruživala šuma, postavljanje kanti za smeće okolo ribnjaka, košnja i održavanje samog okoliša oko ribičkog doma i jezera. U suradnji sa Zagrebačkom županijom i Vodoprivredom uredili smo i natjecateljsko jezero br. 4 te prilazni put i nadamo se da će se ti radovi nastaviti i u naredim godinama kako bi imali jednu od najbolje uređenih natjecateljskih staza na veliko veselja naših natjecatelja, a i ostalih korisnika.
Uz ribolov na 13 poljanskih jezera je bogati životinjski svijet. Tu prebivaju i zaštićene životinjske vrste poput dabra, crne rode i orla štekavca. Molim Vas opišite kako na Vas djeluje boravak na ribnjacima i u okružju raznih životinja.
Da, s obzirom na našu lokaciju i ajmo reći „izoliranost“ naših jezera i okoline, mnoge zaštićene i nezaštićene vrste životinja našle su dom na području kojim gospodari ŠRD Štuka. Često puta samo u vožnji do ribičke kuće se mogu sresti različite životinjske vrste koje se jako rijetko mogu negdje drugdje vidjeti, a kako je tek divno sjediti kraj vode u tako mirnom okruženju osluškujući šumu i promatrajući taj životinjski svijet oko tebe.

I jedno ribičko pitanje. Koji su Vam bili najveći ulovi?
Najveći ulov mi je bio na natjecanju u Ivancu na jezeru Barutana, gdje se lovila I. ženska liga HŠRS. Tamo sam ulovila amura od 11,70 kg. Osim toga sam jako ponosna na jedno davno natjecanje na Savi kod Domovinskog mosta gdje sa ulovila preko 11 kg kedera, i za par grama sam izgubila prvo mjesto, oni koji su upoznati s natjecateljskim svijetom znaju koliko je to zahtjevno.
U kojoj mjeri su žene zastupljene u sportskom ribolovu na slatkovodnim vodama na hrvatskom nivou?
Nažalost, I. liga HŠRS broji jako malo natjecateljica do sada je maksimalno bilo oko 8 ekipa, nešto se ove godine povećao broj čini mi se na 10 ekipa, ali to je u usporedbi s muškim ekipama jako malo. Budući seniora ima i preko desetak ekipa po kategorijama I., II. i III. liga koje se još dijele po regijama. Broj ekipa seniorki je veći jedino na Kupu HŠRS, gdje se kroz kvalifikacije prvenstva Županije i nakon toga Zone, ostvaruje nastup na Kupu.
Molim Vas uputite poruku mladima da se uključe u sport i da slobodno vrijeme provedu uz sportski ribolov i u prirodi.
Ribolov i ribolovna natjecanja u bilo kojoj kategoriji i načinu natjecanja jedinstveno su iskustvo. Ja sam ljubiteljica natjecanja lova ribe udicom na plovak i to je po meni najljepša kategorija za natjecanje. Vrijeme koje se provodi u prirodi, daleko od tehnologije – ona nam samo služi za ovjekovječiti ulov, okruženi dobrom ekipom, ispunjeni natjecateljskim duhom i na kraju veseljem jer veselimo se kako svom uspjehu i uspjehu svoje ekipe, tako i uspjehu svih ostalih sudionika koji su polučili dobar rezultat. Nekada ima i tuge naravno, ono kada je situacija, a za malo, za “par grama“ kada izgubiš rezultat. Međutim, i to ima svoju svrhu, uči nas da budeš bolji, da se više trudiš, a u konačnici da i nekada treba prihvatiti poraz.
Što bi na kraju poručili putniku namjerniku da posjeti jezera Poljanskog Luga.
Kroz natjecanja jako puno ljudi je čulo za našu udrugu i upoznata je s radom iste. Kroz godine smo u suradnji sa Zagrebačkom županijom uredili jednu od najljepših staza za održavanje ribolovnih natjecanja kako na nivou županije tako i na nivou HŠRS-a. Za sve one koji nas još nisu posjetili stoji poziv. Dođite, upoznajte i uživajte u ljepotama prirodnog i životinjskog svijeta koji nas okružuje!
Zdenko Brezarić