M.K.
Ne smijemo gledati u prošlost već iz trenutka izvući najviše, a za budućnost pripremiti maksimum znanja, uvjeta i iskustava kao temelj poslovanja koje će sigurno krenuti u jednom novom ciklusu. Uz naporan rad, ulaganje, učenje i međusobno razumijevanje krivulju poslovanja sigurno možemo usmjeriti u rast. Svi smo mi proizvođači i potrošači i zajednički ćemo zavrtjeti kotač razvoja i sigurnije budućnosti, zaključuje Leščić.
- Još jedna krizna godina stigla je kraju. Kakvo je danas stanje u obrtništvu na našem području? Obrtnika je više ili manje nego prije?
Udruženje obrtnika Vrbovec u članstvu ima obrtnike Dubrave, Gradeca, Farkaševca, Preseke i Rakovca, te ne bilježi veliki pad broja obrtnika. Na samom početku prošle godine brojili smo 346 članova, a pred sam kraj godine imali smo 337 članova (Vrbovec 201, Dubrava, 57, Gradec 33, Farkaševac 16, Preseka 16, Rakovec 14). Realno gledajući manje je 9 obrta što je manje od očekivanja u ovakvim uvjetima poslovanja i krize. U 2013. godini obrtnici Dubrave su se pripojili Udruženju Vrbovec jer je Zakonom o obrtu iz 2012. godine prihod udruženja smanjen za 60% od članarine, te je veliki broj malih Udruženja u Hrvatskoj već prestao s radom ili će to biti u 2015. godini.
Struktura obrta prema pretežitoj djelatnosti već godinama ide nažalost u korist uslužnih obrta dok proizvodni obrti sa 70 % udjela u članstvu prije dvadesetak godina sada padaju na tek 23 % ili ako gledamo s poljoprivrednom proizvodnjom, na oko 30 % ukupnog broja obrta. Ovo je porazan podatak, ali nažalost ovo je trend Hrvatske pa ni naše Udruženje nije iznimka. U strukturi proizvodnih obrta ima 78, poljoprivrednih proizvodnih 24, usluge razne 90, intelektualne usluge 31, ugostitelji 27, trgovine 36, prijevoz 27 i frizera 24.
- U suradnji s Gradom, Udruženje je pokrenulo pozitivnu priču – Razvojna agencija Grada Vrbovca, u koju spadaju i planirani projekti Poduzetničkog centra i Poduzetničkog inkubatora. Hoće li to biti potreban „vjetar u leđa“ za stabilniju obrtničku situaciju?
Cilj i namjera Udruženja obrtnika je definitivno bila stvoriti uvjete koji bi mogli dati „vjetar u leđa“, ne samo obrtništvu, već malom poduzetništvu uopće bez obzira na vrstu registracije. Pismom namjere smo se obratili Gradu Vrbovcu u kojem smo na temelju problema i niza upita , informacija koje se skupljaju u uredu uvidjeli da su problemi isti u obrtima, malim poduzećima i dohodovnim poljoprivrednim gospodarstvima gotovo isti. Nadalje niz mladih i nezaposlenih redovito teško dolaze do informacija i konkretnijih preporuka ili savjeta. Teško poslovanje za sve nameće potrebu udruživanja, zajedničkog nastupa na tržištu, visoki troškovi poslovanja ukazuju na potrebe zajedničkih nabava, marketinga, obrade tržišta i savjetovanja. Cjeloživotno obrazovanje i stalne specijalizacije su nužnost za svakog koji želi opstati na tržištu. Ideja je da se takve ponude i potrebe pokrenu kroz ovakav projekt, financijski dostupno, blizu i bez nepotrebnog gubitka vremena koje oduzima putovanje npr. u Zagreb. Vrijeme seminara i svih aktivnosti se može prilagođavati poslovnim obvezama koje su nerijetko i 15 – 18 sati dnevno za obrtnike, poduzetnike i poljoprivredu, pa ostaje malo vremena za ulaganje u znanje ili praćenje šume zakonskih propisa.
Prostor inkubatora bi trebao osigurati poslovni prostor početnicima koji je usklađen sa zakonskim propisima i minimalnim uvjetima za početak poslovanja uz minimalne troškove ciljane proizvodnje ili uslužne djelatnosti koje si mladi ljudi gotovo nikako ne mogu priuštiti kroz financiranje. Naime, kreditni rejting i pokazatelje nemoguće je dokazati kod mladih i početnika, darovnice ili bespovratna sredstva se mogu tražiti tek kada ste počeli s poslovanjem ili barem registrirali poslovni subjekt. Isti ne možete registrirati ukoliko ne zadovoljavate uvjete stručnosti, minimalnih uvjeta poslovnog prostora i tako se vrti sve u krug i nikako „vjetra u leđa“ već samo nepremostivi zidovi.
Udruženje obrtnika Vrbovec kroz male prihode od članarine teško bi u budućnosti održavalo imovinu koju su priskrbile generacije obrtnika, te se kroz niz rješenja koja su razmatrana, ovakvo nametnulo kao najsigurnije za očuvanje imovine, a društveno odgovorno ponašanje obvezuje nas na poticaj razvoja budućih poduzetnika, obrtnika, ali i povezivanje na iskustvo postojećih poduzetnika. Boravak u inkubaciji će biti ograničen odlukama i dokumentima koje će Razvojna agencija u budućnosti donijeti, pa će uspješni poduzetnici u predviđenom vremenu od 2-5 godina otići i nastaviti poslovati u vlastitim prostorima. Nažalost bit će onih koji su loše procijenili poduzetničku ideju ili tržište pa će prestati se poslovanjem, ali uz minimalne probleme ili dugove.
Darovanjem nekretnine Gradu Vrbovcu stekli su se preduvjeti vlasništva 1/1 sa dovoljnim prostorom za izgradnju obrazovnog i savjetodavnog dijela ( uključuje postojeću zgradu) i dijela inkubatora sa 5-6 proizvodnih pogona i niz manjih prostora prilagodljivih za sve djelatnosti, opremljenih do ulaska strojeva i opreme, sa priključcima el. energije, sanitarnih i garderobnih prostora, internet i mentorska i savjetodavna skrb u periodu inkubacije ( knjigovodstvo, pravni savjetnik, porezni savjeti i tehnološka podrška ).
Lokalna uprava kao nositelj i podnositelj projekta kroz Razvojnu agenciju – ustanovu je kroz prizmu financiranja EU fondova garancija održivosti i postizanja cilja dugotrajno mjerljivih rezultata.
- Vaša očekivanja od 2015. godine i poruka svima koji možda planiraju u skoroj budućnosti pokrenuti obrt na našem području?
Očekivanja za 2015. nisu ružičasta i svi smo svjesni situacije koja nas određuje kako poslovno tako i privatno. Važno je prilagoditi se brzo, živjeti i raditi u realnim granicama, ali je važno zadržati poslovanje i radna mjesta. Ne smijemo gledati u prošlost već iz trenutka izvući najviše, a za budućnost pripremiti maksimum znanja, uvjeta i iskustava kao temelj poslovanja koje će sigurno krenuti u jednom novom ciklusu. Uz naporan rad, ulaganje, učenje i međusobno razumijevanje krivulju poslovanja sigurno možemo usmjeriti u rast. Svi smo mi proizvođači i potrošači i zajednički ćemo zavrtjeti kotač razvoja i sigurnije budućnosti.
Pozivam mlade i početnike da se jave sa svojim poslovnim idejama ili potrebama koje su im potrebne za pokretanje poslovanja, jer i to je važan dio procjene projekta, koji će biti spreman za aplikaciju do sredine 2015. godine.
ChannelImages