Centar za rehabilitaciju Stančić otvorio je u svibnju prošle godine Dnevni centar u Vrbovcu. Centar je izgrađen u sklopu projekta „Poboljšanje uvjeta za pružanje socijalnih usluga u zajednici“. Potpuno novi objekt unaprijedio je socijalne usluge za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. Partneri na projektu bili su Grad Vrbovec i Hrvatski zavod za socijalni rad.
O aktivnostima i novostima u sklopu centra te o planiranim projektima gostujući u našem programu govorila je diplomirana socijalna radnica i voditeljica tima za projekte u Centru Stančić Jasna Lesički.
Dnevni centar u Vrbovcu pruža usluge rane razvojne podrške, psihosocijalne podrške, usluge logopeda, usluge savjetovanja pojedincu i obitelji te usluge organiziranog stanovanja i boravka, pojasnila je voditeljica projekta Jasna Lesički. – Na našu veliku radost centar je zaživio punim životom. Imamo jako puno korisnika. Trenutno je na psihosocijalnim uslugama 121 dijete, 38 odraslih osoba sa invaliditetom te 22 roditelja koji su uključeni u program savjetovanja. To znači da smo dobro prepoznali potrebe lokalne zajednice. Najveći broj usluga koriste djeca s teškoćama u razvoju i to su usluge psihosocijalne podrške, nešto manji broj koristi usluge dnevnog ili poludnevnog boravka, a u planu je i povećati tu brojku. Najveći broj potreba su zapravo potrebe za logopedom – istaknula je Lesički.
Kao jedan od strateških ciljeva za naredno razdoblje navela je povećanje kvalitete usluga, ali na način da i roditelje uključe u planiranje. – Dakle i roditelji i korisnik i stručni radnik da zajedno donose individualne planove i pojačat ćemo dolazak kod obitelji putem mobilnog tima. Mobilni tim obično čine socijalni radnik, psiholog, rehabilitator, koji će na licu mjesta uputiti roditelje kako bi trebali raditi sa svojim djetetom kako bi prevenirali neke buduće poteškoće. Timu se mogu pridružiti i drugi stručnjaci, poput radnog terapeuta ili kineziterapeuta koji će pokazati roditelju kako vježbati recimo kod djeteta koje ima teškoće u kretanju. Mi smo kroz naše projekte proveli dosta kvalitetnih edukacija, a naravno nastavit ćemo i nadalje jer i naši stručnjaci moraju pratiti suvremene trendove i na taj način učiti. Tako ćemo sigurno poboljšati kvalitetu pružanih usluga – rekla je Lesički.
S obzirom na porast broja korisnika Centra Stančić javila se i potreba za novim prostorom. Stoga je u planu, u Dugom Selu, izgraditi jedan novi objekt sa četiri stana. – U najavi je jedan natječaj EU fonda za regionalni razvoj gdje planiramo izgraditi objekt. Na taj način rasteretili bismo naše financije jer cijene najmova stanova su izuzetno visoke tako da vjerujem da ćemo na ovaj način uštedjeti značajna sredstva.
Također, nedavno smo prijavili i jedan novi projekt „Odmor od skrbi“ koji je namijenjen roditeljima njegovateljima ili samo njegovateljima koji u okviru svoje obitelji skrbe o svojoj djeci. Takva usluga nije još provedena u službenim dokumentima u zakonu RH jer se sada pokušava testirati. Dakle, to je inovativna socijalna usluga. Ali recimo u zemljama Zapadne Europe i Amerike ona već egzistira više od 30 godina. Zaključilo se da roditelji koji su posvećeni 24 sata svom djetetu jednostavno dođu do faze koju mi zovemo profesionalno sagorijevanje, odnosno stanje u kojem se oni jako teško nose s time, posebice kada roditelji ostare. Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec bit će nam partner na ovom projektu. Ovakva vrsta usluge omogućit će tim roditeljima dolazak mobilnog tima u obitelj ili privremeni smještaj djeteta kod nas do mjesec dana, a kroz taj period roditelji mogu obaviti neke druge životno važne aktivnosti. Postoji opcija i dnevnog zbrinjavanja na par sati u našem dnevnom centru – naglasila je Lesički.
Duga je tradicija bavljenja projektima u Centru Stančić. 2009. godine startao je prvi projekt. Otvoren je prvi dnevni centar u Dugom Selu. – Od tada do danas imali smo dosta projekata. Mislim da smo uprihodili negdje oko 5 milijuna eura. Kroz projekt POSUZ napravili smo objekte, a kroz projekte „2 koraka dalje“ i „3 koraka dalje“ nabavljali smo opremu, vozila i zapošljavali smo stručnjake te ih usput i educirali – poručila je na kraju.
Više o ovoj temi možete poslušati u našoj današnjoj emisiji „Petkom u 16“, od 16 sati na 94.5 MHz.