Buna, Dinamo Hidrel i Rakovec se spasili, Ostrna ispala iz 1. ŽNL Istok

0
  1. KOLO 1. ŽNL ISTOK PRVENSTVO 2021./22.

Nakon što je u 24. kolu riješeno pitanje prvaka,u 25. kolu riješeno je i pitanje tko napušta prvoligaško društvo. U Banovu je Ban Jelačić deklasirao Ostrnu i poslao je u 2. ŽNL Istok. Neočekivana pobjeda u Novom Čiču domaćeg Dinama Hidrela protiv prvaka Meštrice dostatna je za ligaški ostanak. Dubrava podarila petardu Posavci i iz Orla donijela sva tri boda. Rakovec izborio pobjedu protiv Gaja i prvoligaški status. Buna pobijedila Lonju u kojoj su gosti izrazili prigovore na domaćinsko suđenje i osigurala ostanak u ligi. Kloštar uvjerljivo nadigrao Turopolje. U Kobiliću je Vatrogasac minimalnim rezultatom slavio protiv Milke Trnina i tako nastavio borbu za 2. mjesto s Kloštrom.

Ban Jelačić se probudio u završnici prvenstva i počeo osvajati bodove. Iako je utakmica u Banovu za igrače Ostrne bila „biti ili ne biti“ gosti nisu imali nikakvih šansi protiv goropadnih domaćina. Ban Jelačić je riješio pitanje utakmice već u prvom poluvremenu kada je vodio rezultatom 4:1. U drugom poluvremenu domaći grači su svoju izvrsnu igru potvrdili s nova tri zgoditka u gostujućoj mreži. Strijelci za Banovčane bili su: Saša Uremović 2, Antonio Jurić 2, Zdravko Tarandek, Danijel Šušak i Domagoj Škrinjar. Za Ostrnu pogotke su postigli: Grgur Jaković i Tin Galović. Konačno i trener Bana Jelačića, Zdravko Tarandek ima razloga za osmijeh nakon domaće pobjede 7:2. Na žalost navijača Banova u 14. minuti igru je morao napustiti domaći vezni igrač Matija Pušić zbog povrede lijevog gležnja.

Iako je Dubrava u Orle doputovala samo sa 13 igrača sasvim zasluženo je pobijedila domaći Posavec kojem je utrpala 5 golova. Na krilima najboljeg strijelca lige i najboljeg igrača utakmice Martina Horvata koji je postigao 3 zgoditka, Dubrava je stigla do novog trijumfa. Za Dubravu su još bili strijelci Luka Kamber i Marko Fulir. Počasni gol za Posavec je zabio Ivan Lucin. Ovom pobjedom Dubrava 5:1 je potvrdila visoko 4. mjesto na tablici u ovoj sezoni.

Derbi su bolje i borbenije otvorili igrači Gaja koji su imali inicijativu dok su Rakovčani bili u grču i djelovali ukočeno zbog važnosti utakmice, koje je svojim povicima bodrio vratar Mijo Jurić. Naime, ova je utakmica imala kvalifikacijski značaj za Rakovec u očuvanju prvoligaškog statusa. U 17. minuti Gaj je izveo lijepu akciju u kojoj je Mišel Gomerčić izbio ispred Jurića, ali je njegov udarac s 10 m završio na prečki. Domaćin je poveo u 25. minuti. Ivica Grgoić je probio po lijevoj strani, a odbijenu loptu je Alen Novoselec s 13 m preciznim prizemnim udarcem pospremio u gostujuću mrežu. Efektan potez zbio se u 28. minuti kada je Stjepan Grgoić škaricama završio gostujući napad, ali je lopta prohujala iznad domaćih vrata. Rakovec je povećao vodstvo u 41. minuti. Jurić je dodao loptu Matiji Gudiću koji je dubinskom loptom pronašao Ivicu Grgoića koji je utrčao iz drugog plana i potom lob udarcem s 16 m pogodio lijevi gornji kut.Igranje Gudića rukom u vlastitom kaznenom prostoru u 51. minuti i sudac Stojanović sudi kazneni udarac za goste. Tihomir Kosovec se još jednom iskazao kao hladnokrvan i precizan izvođač najstrože kazne. Novoselec se u 85. minuti u solo akciji izborio za udarac s 10 m, ali je njegov šut bravurozno obranio Kosovec. Utakmica je bila neizvjesna i dramatična sve do 88. minute kada Rakovec postiže i treći gol. Ivica Grgoić je nesebično dodao loptu Leonu Radoviću koji s 10-tak m postiže zgoditak za zasluženu pobjedu domaćina 3:1.Ovom pobjedom Rakovec je teškom mukom,uoči posljednjeg 26. kola, osigurao ostanak u prvoligaškom društvu.

U Maloj Buni odlučivala se i sudbina Bune koja je bila domaćin Lonji. Prvi kazneni udarac za Bunu je opravdano dosuđen je gostujući vratar Tomo Bagarić obranio. Međutim, drugi kazneni udarac je prethodio sudačkim pogreškama, kojeg je Robert Huđber pretvorio u pogodak. Karlo Severec je izjednačio rezultat u 49. minuti. Buna ponovo stiže u vodstvo preko Marija Starčevića u 74. minuti. Josip Muža je bio strijelac u 89. minuti pa je utakmica između Bune i Lonje završila pobjedom domaćina 3:1. Iako iz redova gostiju stižu pritužbe za domaćinsko suđenje, potrebno je navesti da su i sudačke pogreške sastavni dio utakmice. Dakako, pri tome se uvijek treba raditi distinkcija u kojoj su mjeri neke ili sve sudačke odluke (ne)namjerno pogrešne.

Zanimljivo je da su na četiri ključne utakmice 25. kola na kojima se odlučivalo tko će ispasti iz 1. ŽNL Istok krojili sudačku pravdu iz Nogometnog Središta Velika Gorica. Da ponovimo radilo se o slijedećim utakmicama: Rakovec – Gaj, Ban Jelačić – Ostrna, Buna – Lonja  i Dinamo Hidrel – Meštrica. Doduše u Banovu i Rakovcu sudili su suci iz zelinskog kraja, ali se oni nalaze u kvoti sudaca NS Velika Gorica. Netko bi to mogao protumačiti velikim povjerenjem u sudačku svitu iz NS Velike Gorice, a drugi pak da su upravo ti suci namjerno poslani da odsude te utakmici, dok treći pitaju zašto te utakmice nisu sudili suci iz drugih nogometnih središta? Bilo bi pošteno,logično, časno, sportski i ljudski da su ključne navedene utakmice sudili nogometni suci iz drugih nogometnih središta kako ne bi bilo eventualnih (ne)opravdanih kritika, prigovora, sumnji i općenito nepotrebnih repova ili iskazanog nepovjerenja u tijela natjecanja. I na kraju, ako ne može nikako drugačije, neka bude pošteno.

Ostali rezultati 25. kola: Kloštar -Turopolje 6:0, Vatrogasac – Milka Trnina 3:2 i Dinamo Hidrel – Meštrica 5:3.

Poredak: 1. Meštrica 58, 2. Kloštar 53, 3. Vatrogasac 52, 49, 4. Dubrava 42, 5. Lonja 36, 6. Turopolje 34, 7. Milka Trnina 34, 8. Ban Jelačić 31, 9. Gaj 28, 10. Dinamo Hidrel 27, 11. Rakovec, 12. Buna 26, 13. Posavec 26, 14. Ostrna 20.