Ban Jelačić izbacio Lonju iz borbe za naslov prvaka

0
  1. KOLO 1. ŽNL ISTOK, PRVENSTVO 2022./23.

Tri kola do završetka kola vodi se neizvjesna borba kako za prvaka tako i za ostanak u prvoligaškom društvu. U 23. kolu 1. ŽNL Istok najveće iznenađenje su napravili nogometaši Bana Jelačića koji su porazili Lonju te je tako de facto izbacili iz daljnje borbe za prvaka lige. Također je neizvjesna i borba za naslova najboljeg strijelca kojeg vode Ivan Fešta i Ivica Grgoić koji su postigli 24 pogotka, a Martin Horvat 21 zgoditak. Vodeći Kloštar u derbiju slavio protiv Vatrogasca. Drugoplasirani Rakovec teškom mukom do sva tri boda protiv Turopolja. Ostrna je pobjedom protiv Gaja produžila nada da se može spasiti od ispadanja. Buna minimalno pobijedila Dinamo Hidrel. Brcko doživio poraz od Posavca u borbi za ostanak u ligi. Milka Trnina i Dubrava podijelili bodove.

Lider Kloštar je nakon dvije utakmice koje je odigrao neriješeno kod kuće osvojio sva tri boda. Domaćin je od početka krenuo napadački i s ofenzivnom igrom dok se Vatrogasacorijentirao na obranu i brze kontranapade. Domaćin je slomio gostujuću obranu u 30. minutijer je Mario Kletečki s 10-tak m preciznim udarcem pogodio u lijevi donji kut. Kloštar je povećao vodstvo u 37. minuti. Anto Filipović je s 18 m prekrasnim lob udarcem svladao istrčalogvratara Branimira Grileca. U 62. minuti stopostotnu priliku nije iskoristio Ivan Marković koji jezaobišao i gostujućeg vratara i potom pucao pored lijeve vratnice pa je utakmica završilazasluženom pobjedom Kloštra protiv Vatrogasca 2:0.

Drugoplasirani Rakovec je teškom mukom pobijedio oslabljeni sastav Turopolja rezultatom 2:1. Domaći napadi su urodili vodstvom u 24. minuti. Bojan Čerkez seoslobodio dvojice čuvara i potom s 10-tak m neobranjivo pogodio u lijevi gornji kut. Rakovecje povećao vodstvo u 38. minuti. Ivica Grgoić je iz slobodnog udarca s 20 m preciznim udarcempored živog zida pogodio u donji lijevi kut. U drugom poluvremenu gosti su zaigrali bolje i smanjili rezultat u 55. minuti. Po lijevoj stranije probio Kristijan Avramović i potom asistirao Ivanu Benku kojem nije bilo teško s 5 m pogoditi domaćumrežu. Rakovečki nogometaši nisu pružili neku kvalitetnu igru, ali su uspjeli zabilježitipobjedu i tako ostati i dalje u utrci za naslov prvaka s vodećim Kloštrom.

Na Gradskom stadionu Vrbovec okupilo se više od 200-tinjak gledatelja koji su pratili derbi između Lonje i Bana Jelačića. Lonja je imala veliku priliku u 26. minuti koju Marko Kolar nije realizirao. Potom je u 33. minuti Ivan Marko Ivoš izveo slobodni udarac s 20 m, a Renato Brleković izvanrednom obranom spasio svoj gol. Pred sam kraj prvog poluvremena u 44. minuti gosti su poveli. Boroša je izveo korner s desne strane, a iz gužve je antoAračić spretno zatresao domaću mrežu. Lonja je izjednačila u 53. minuti jer je Bencalić spretno iz blizine svladao Brlekovića. Ivoševom udarac u drugom poluvremenu s 20 m ponovo je Brlekovićsjajnom intervencijom otklonio.Gosti su ponovo poveli u 75. minuti. Saša Uremović je snažno tukao, a odbijenu loptu Aračić pospremio u domaću mrežu. Uzaludni su bili domaći napadi u finišu utakmice koja je na kraju između Lonje i Bana Jelačića završila zasluženom pobjedom gostiju 1:2.Banovčani su tako prekinuli sve nade Lonjičanima da mogu u ovoj sezoni do naslova prvaka u 1. ŽNL Istok.

Drugom pobjedom Ostrne doslovce u zadnjim sekundama protiv Gaja 4:3 se zakuhala velikaborba za ostanak u 1. ŽNL Istok. Naime, Ostrna ima samo tri boda manje od 13. plasiranogBrcka s kojim će u preostala tri kola voditi dramatičnu i neizvjesnubitku. Ivan Tokić je doveo u vodstvo Ostrnuveć u 1. minuti. Gaj je izjednačio rezultat preko Ivana Gašparca u 34. minuti. U drugompoluvremenu bilo je šansi na obje strane jer su obrane bile slabiji dijelovi momčadi. Gosti supreokrenuli rezultat u 59. minuti, a strijelac je bio Erik Pajur. No, domaćin jeizjednačio četiri minute kasnije jer je Mario Jaković zatresao gostujuću mrežu. Domaćikapetan Matija Nestić je vratio prednost na svoju stranu 68. minuti. Gaj se ne predaje jer je Erik Pajur postigao svojdrugi pogodak i poravnao rezultat u 82. minuti. U sudačkoj minuti 90+2 minuti Matija Nestićje postigao pobjedonosni zgoditak za veliko domaće slavlje.

U derbiju začelja između Brcka i Posavca junak utakmice bio je IkhtiyorKhudoyberdiev kojije zabio golove u 45. i 80. minuti za goste. Za domaćine je bio strijelac Lovro Zečević – Božić u 65.minuti. Posavec je igrao od 75. minuti s 10 igrača jer je bio isključen Dejan Joveš zbog dvijeopomene. Brdsko nije iskoristio prednost domaćeg terena te se tako nepotrebno doveo u nezgodnu situaciju u zadnja tri kola.

Susret između Bune i Dinama Hidrela završio je pobjedom domaćina 1:0, a pobjedonosnizgoditak postigao je Robert Zlodi u 64. minuti. Delegat Marko Slivak je kratko komentirao utakmicu:„Po lijepom vremenu odigrana zanimljiva utakmica gdje je postignuti rezultat realan.“

U Vezišću je derbi između Milke Trnina i Dubrave završio rezultatom 1:1 i podjelom bodova. Gosti su poveli preko centarfora Martina Horvata u 78. minuti. Međutim, nije dugo trajalo gostujuće vodstvo jer je dvije minute kasnije Alen Kanceljak poravnao rezultat rijetko viđenim pogotkom. Domaći nogometaš Marin Marić je u 88. minuti zaradio isključenje jer je počinio prekršaj u izglednoj situaciji za postizanje zgoditka gostujuće momčadi.Dubrava je tako još jednom potvrdila da igra puno bolje i pragmatičnije na gostovanjima. Da Dubravci nisu gubili bodove na svojem terenu sada bi se borili i za sam naslov.

Poredak: 1. Kloštar 50, 2. Rakovec 46, 3. Lonja 42, 4. Vatrogasac 39, 5. Milka Trnina 35, 6.Buna 36, 7. Dubrava 35, 8. Turopolje 35, 9. Gaj 28, 10. Ban Jelačić 24, 11. Posavec 21, 12.Dinamo Hidrel 17, 13. Brcko 16, 14. Ostrna 13.

Strijelci: 24 Fešta Ivan (3 KU) (NK Milka Trnina) i Grgoić Ivica (5 KU) (NK Rakovec)