24. srpnja 2026. • Redakcija
Radnici PIK-a i Zvijezde vratili su se na svoja radna mjesta. Štrajk je trajao 26 dana, a u subotu je stigla informacija da su uprave Fortenove i uprave tvrtki PIK VRBOVEC plus d.o.o. i ZVIJEZDA plus d.o.o. u subotu postigle sporazum s PPDIV-om o novom Kolektivnom ugovoru.
– Sporazum i novi Kolektivni ugovor za sve radnike PIK Vrbovca i Zvijezde rezultat su ustrajnosti, odgovornog vodstva i snage zajedništva članova Sindikata PPDIV. Ispunjenje zahtjeva potvrda je uloge solidarnosti, ali i važnosti sindikalne podrške i organiziranosti u ostvarenju radničkih prava i edukaciji radnika o istima. Zahvaljujemo svim sudionicima pregovora na konstruktivnom dijalogu i vjerujemo da smo zajedno postavili temelj za pravednije i sigurnije radne uvjete – poručio je Denis Paradiš, predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi Hrvatske.
Ovaj, sada i službeno najduži štrajk u novijoj povijesti hrvatske prehrambene industrije, započeo je 27. svibnja u PIK Vrbovcu i Zvijezdi, čiji su radnici tim postupkom htjeli upozoriti na skori istek Kolektivnog ugovora u rujnu, čime bi izgubili sigurnost za niz dosad ostvarenih prava.
Štrajkašima, njih gotovo 600, dani provedeni u štrajku bit će plaćeni iz štrajkaškog fonda Sindikata PPDIV-a, stoji u priopćenju sindikata.