19. lipnja 2026. • Redakcija
U Vrbovcu je danas polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika palim borcima i žrtvama fašizma u gradskom parku obilježen Dan antifašističke borbe. Počast su odali gradonačelnik Vrbovca Denis Kralj, vijećnici vrbovečkog Gradskog vijeća predvođeni predsjednikom Gradskog vijeća Krunoslavom Sohorom, zatim članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Vrbovca , predstavnici Hrvatskog časničkog zbora.
Dan antifašističke borbe je državni praznik u Republici Hrvatskoj, obilježava se u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. godine kada je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred kao prva oružana antifašistička formacija na području okupirane Europe. Tada započinje organizirani oružani otpor nacističkoj okupaciji na području tadašnje Jugoslavije. Dan antifašističke borbe obilježava se na ovaj datum od stjecanja hrvatske neovisnosti.







