Noviteti iz Narodne knjižnice Vrbovec

0
Foto: pixabay
Komunalac add

Patrick Gale: Mjesto zvano Winter – Mjesto zvano Winter iznimno je važna i povijesno utemeljena priča koja daje potpuno drugačiji uvid u sudbine nekoć „nijemih“, marginaliziranih pripadnika društva. Harry Cane oduvijek je vodio iznimno tradicionalan život. Kao privilegiran stariji sin, iznimno sramežljiv i samozatajan, nikada nije nimalo odstupao od pravila. Ipak, sve se mijenja onog trenutka kad njegova okolina saznaje detalje izvanbračne afere koju je dotada vodio. Harry biva prisiljen napustiti svoju suprugu i kćer te emigrirati u kolonizirane predjele kanadske pustoši. No njegov novi dom, osamljeno mjestašce Winter, nešto je u potpunosti drugačije od tople atmosfere predgrađa edvardijanske Engleske na koju je navikao. Oštre zime, izolacija, društvo u kojem vrijede malo drugačiji zakoni, teški životni uvjeti i svakodnevna borba s prirodom na granici divljine i civilizacije nova je stvarnost u kojoj Harry mora naučiti kako opstati i kako se pomiriti s vlastitim likom i vlastitom prošlosti. Baziran na istinitim povijesnim događajima, roman Mjesto zvano Winter kombinira intimnu i nježnu obiteljsku priču s elementima surove stvarnosti, pritom rušeći mnoštvo društvenih tabua, te Gale u ovome romanu o ljubavi, seksualnosti i prikrivenim strastima daje glas onima koji ga u društvu prije nisu imali.

Tibor Sekelj: Oluja na Aconcagui – Od brojnih djela koja je napisao, Oluja na Aconcagui, putopisni prvijenac svjetski glasovitog istraživača Tibora Sekelja o tragičnoj ekspediciji na Aconcaguu, klasik je žanra i zasigurno jedna od najsugestivnijih i najdirljivijih knjiga naše planinarske književnosti. Knjiga je izvorno napisana na španjolskom jeziku i objavljena u Argentini 1944. godine, samo nekoliko mjeseci nakon prvog Sekeljevog uspona na najviši vrh američkih kontinenata kojim je „postavio“ i potom čitavih trideset godina „držao“ hrvatski (i jugoslavenski) visinski rekord. Knjiga je u Argentini u svega devet godina imala pet ponovljenih izdanja, uvrštena je u popis obavezne školske lektire, a golemu popularnost uživala je i u planinarskim krugovima čitave Latinske Amerike. Oluja na Aconcagui objavljena je prvi put na hrvatskom jeziku 1955., nekoliko mjeseci poslije povratka Tibora Sekelja iz Južne Amerike i četiri godine nakon što je naša javnost prvi put čula za njegov podvig osvajanja najvišeg vrha obaju Amerika iz 1944. Kao što je presudno utjecala na njegovu južnoameričku karijeru, ekspedicija na Aconcaguu i knjiga o njoj učinila je Sekelja popularnim i u tadašnjoj Jugoslaviji. Naslovnica novog hrvatskog izdanja djelo je umjetnice i alpinistice Ive Božić, a među tridesetak fotografija u knjizi nalaze se i mnoge do sada neobjavljene.

Christina Butler, Tina Macnaughon: Jedan zimski dan – Kada je olujni vjetar otpuhao kućicu Maloga Ježa, on se toplo ogrnuo i otputio do Jazavčeve kuće. Prelijepa priča o prijateljstvu, s mekim tekstilnim dodacima na odjevnim predmetima Maloga Ježa. Savršeno za male prste koji će ih dodirivati istražujući.

 

 

Odabrala: Mateja Hrgovan, Narodna knjižnica Vrbovec

 

Komentiraj

Molimo Vas da unesete svoj komentar
Molimo Vas da ovdje unesete svoje ime