Noviteti iz Narodne knjižnice Vrbovec

0
Foto: pixabay
Komunalac add

Nguyễn Phan Quế Mai: Planine pjevaju – Godina je 1972., a u Hanoiju bjesni rat. Djevojčica Guava i njezina baka pokušavaju umaknuti bombama dok čekaju da im se najmiliji vrate s bojišta. Kada baka počne unuci prepričavati svoj život, rasplete se dugačka i zamršena nit njezine sudbine, prepuna prepreka, patnje i ustrajnosti. Guava uviđa da je u članove njene obitelji duboko utisnut pečat vijetnamske trnovite povijesti: Velike gladi, zemljišne reforme i rata te da čovjek samo ljubavlju, oprostom i unutarnjom snagom može nadići sve nevolje i besmisao sukoba. Odlučne da pronađu ratom razbacanu obitelj i stanu na noge, baka i unuka ne zaziru ni od čega dok ne ispune svoj cilj. Ispisan prekrasnim, liričnim stilom, roman Planine pjevaju otvara prozor u bogati vijetnamski svijet. Prepun opisa krajolika, polja riže, džungle, planina, mirisa juhe pho i wokova, zvukova prirode i žamora na ulicama, roman nas odvodi u nama daleku zemlju, upoznaje s Vijetnamcima i njihovom bolnom prošlošću. Planine pjevaju djelo je sa snažnom porukom o važnosti dobrote, nade i hrabrosti čak i u najmračnijim trenucima čovječanstva te je s razlogom višestruko nagrađivan i proglašen bestselerom.

Frédéric Gros: Filozofija hodanja – „Razmišljajmo hodajući, hodajmo razmišljajući.“ Tom rečenicom Frédéric Gros, poznati francuski filozof i mislilac, veliki obožavatelj šetnji i lutanja prirodom, na jednom mjestu u svojoj knjizi Filozofija hodanja povezuje razmišljanje i hodanje, „te dvije najprirodnije ljudske aktivnosti“. Hodanje je oduvijek imalo mnogo poklonika koji uviđaju njegove dobrobiti: opuštanje od napetosti, osjećaj ispunjenosti i sreće, oslobađanje mašte, užitak povezivanja s prirodom… U nizu filozofskih meditacija, prožetih mudrim, učenim i nerijetko duhovitim zapažanjima, oslanjajući se na iskustva poznatih mislilaca koji su uživali u dugim šetnjama – od Nietzschea, Rousseaua, Thoreaua, Kanta, Rimbauda, Gandhija – Frédéric Gros sagledava različite načine hodanja kao oblike filozofskog čina i duhovnog iskustva: od obične šetnje i lutanja gradom ili prirodom do hodočašća, inicijacijskog putovanja i protestnog hoda. Što ako doista dobro razmišljamo samo hodajući? Je li bolje hodati sam ili u društvu? Što nam sve treba dok hodamo? I znamo li uopće zašto hodamo? Upravo je to ono što ova zabavna i pronicljiva knjiga nastoji rastumačiti. Istodobno filozofski traktat i tumačenje umjetnosti hodanja, Filozofija hodanja oduševit će mnoge, a osobito hodače i mislioce među nama.

Matej Perkov: Planina mi je najdraža škola – Knjiga Planina mi je najdraža škola je nova knjiga poznatog hrvatskog alpinista, predavača i putopisca Mateja Perkova, te druga po redu u izdanju Perkov savjetovanja Zagreb. Riječ je o planinarskoj početnici za male i velike, prvoj ovakvog tipa kod nas. Na 160 bogato ilustriranih stranica klinci i svi oni koji tek započinju s penjanjem prema planinskim vrhovima, uživat će u prepoznatljivim i vrckavim Matejevim tekstovima. Upoznat će se s poviješću planinarstva, prirodnim i kulturnim atrakcijama naše zemlje, saznati naputke o osnovama kretanja po šumama kao i o važnosti prirode koju moramo očuvati. Glavni cilj knjige je potaknuti djecu i mladež da zajedno s roditeljima i prijateljima krenu na izlete u planine, upoznajući našu domovinu i njezino prirodno blago. Putovanje je sjajan način učenja, a planinarenje izvrsna rekreacijska aktivnost prikladna za ljude svih dobi. Mali planinari koji jedva čekaju vikend da odu na neki izlet reći će vam da je planina njihova najdraža škola! Planina skriva svoje bogatstvo i spremna je podijeliti ga s nama. Ova knjiga oduševit će vas, vaše klince i prijatelje, te vas motivirati da vikendom otkrivate jedan novi svijet!

Pripremila: Mateja Hrgovan, Narodna knjižnica Vrbovec

Komentiraj

Molimo Vas da unesete svoj komentar
Molimo Vas da ovdje unesete svoje ime